Grzyby glebowe często atakują nasiona i sadzonki. Zaprawianie nasion fungicydami przed sadzeniem pomoże zapobiegać gniciu, szczególnie w pierwszych miesiącach wiosennych. Takie zabiegi są korzystne dla nasion o niskim współczynniku kiełkowania lub słabym wzroście sadzonek. Nasiona, które są podatne na choroby wywoływane przez grzyby, korzystają z zaprawiania fungicydem. Zboża, kukurydzę, groch, buraki cukrowe, rzepak, słoneczniki, ciecierzycę i fasolę również można zaprawiać za pomocą fungicydów przed sadzeniem.
Kiedy warto zastosować opryski fungicydem
Grzyby mogą również tworzyć się u podstawy zainfekowanych drzew owocowych późnym latem lub jesienią. Podobnie w tym przypadku, zapobieganie jest jedynym sposobem na uniknięcie zaawansowanej infekcji. Zaletą uprawy odpornych odmian jest to, że rośliny są mniej podatne na infekcję na początku sezonu i zazwyczaj można uniknąć poważnego rozwoju grzybów. Bez względu na to, jaki zabieg z zastosowaniem fungicydów wybierzesz, zastosuj go zarówno na górze, jak i na dole liści i na wszystkich pędach roślin lub drzew.
Ponieważ choroby przenoszone przez grzyby są trudne do opanowania, wyeliminowanie zarodników, które będą nadal infekować drzewa czy plony, ma kluczowe znaczenie. Możesz zatem zdecydować się na zastosowanie odpowiednio dobranych fungicydów. Fungicydy mogą być stosowane przykładowo przeciwko parchowi jabłoni, do zwalczania mączniaka prawdziwego, zgnilizny i innych rodzajów grzybów i chorób płodów rolnych, warzyw i owoców.
Ponieważ zarodniki grzybów zimują w pąkach, należy zacząć stosować fungicydy na początku sezonu, zanim kwiaty całkowicie zaczną się rozwijać lub przybierać różowawy kolor. Ścisły harmonogram opryskiwania fungicydem może pomóc uratować plony przed tym agresywnym patogenem. Ważne jest również, aby przycinać gałęzie, zbierać opadłe liście i w odpowiedni sposób je usuwać, aby nie roznosić zarodników, które ponownie mogą infekować rośliny. Fungicydy można znaleźć na stronie https://innvigo.com/fungicydy/. Jedną z ważnych zasad w ochronie roślin przed chorobami grzybiczymi jest unikanie ciągłego stosowania fungicydów o tym samym sposobie działania. W ten sposób grzyby nie mają szansy uodpornić się na działanie stosowanych preparatów służących do ochrony roślin.